Buzăul a câștigat derby-ul Gloriilor de la Bistrița

La primul meci cu Adrian Chiruţ pe bancă, Gloria Buzău s-a impus cu 30-22 (17-11) la Bistriţa, într-un meci din prima etapă a returului. După un joc excelent Buzăul nu a dat practic nicio șansă echipei din Bistrița-Năsăud, una dintre cele mai puternice echipe din campionat, cu numeroase internaţionale şi cu al doilea cel mai mare buget din Liga Naţională. Marta Batinovic a făcut din nou un meci mare, intervențiile sale fiind hotărâtoare în obținerea acestui succes categoric.

Buzăul a deschis scorul în primul minut, prin Czeczi, iar gazdele au trecut la conducere în minutul 5, scor 3-2. Chintoan a dus echipa gazdă la două goluri avantaj, 4-2 și au mai condus o dată cu două goluri, la 5-3, în minutul 9. Czeczi a egalat la 5, iar Ilie a readus Buzăul la conducere în minutul 15, scor 6-7. Dincă a egalat la 7, după care echipa lui Chiruț a marcat de 4 ori la rând și s-a desprins la 7-11 în minutul 20. Bistrița s-a apropiat de trei ori la două goluri, dar după 11 -13 în minutul 24 Buzăul a marcat de 4 ori fără să primească gol până la pauză, astfel că după 30 de minute scorul era 11-17.

Alina Ilie a marcat primul gol din partea a doua a jocului, ducând Buzăul la 7 goluri avantaj în fața Bistriței. Gazdele s-au apropiat în minutul 48 la 4 goluri, scor 19-23, dar buzoiencele s-au redresat și s-au distanțat din nou la 7 goluri, scor 19-26 în minutul 52. În minutul 56 Shteriova a dus Buzăul prima dată la un avantaj de 8 goluri, 20-28, diferență care s-a înregistrat și la finalul jocului, după ce tot Shteriova a dus echipa oaspete la 9 goluri, 21-30 în ultimul minut. Ultimul gol al meciului a fost marcat de gazde, prin Cabral Barbosa.

Maria Shteriova a fost golghetera meciului cu cele 9 goluri reuşite. Celelalte goluri ale celor de la SCM Gloria Buzău au fost marcate de: Alina Ilie -5, Mădălina Zamfirescu -4, Alexandra Subțirică -4, Alina Czeczi -3, Ana Maria Simion -1, Carmen Stoleru -1, Marija Petrovic, Ana Maria Savu -1, Ana Maria Samson -1.

Pentru Gloria 2018 Bistrița-Năsăud au marcat: Chintoan -4 goluri, Cabral -3, Iuganu -3, Seraficeanu -3, Kovacevic -3, Zulic -2, Bazaliu -2, Dincă -2.

Pentru SCM Gloria Buzău urmează derby-ul cu Rapid Bucureşti, sâmbăta viitoare, de la ora 11.00, la Sala Sporturilor ”Romeo Iamanadi” din Buzău. Gloria Bistrița va juca etapa viitoare, miercuri, 16 februarie, de la ora 18.00, în deplasare la CSM București.

După 14 etape, Gloria Buzău este pe locul 4, cu 28 de puncte, iar Gloria 2018 Bistrița-Năsăud este pe locul 10, cu 16 puncte.

Sursa: Realitatea de Buzau