Timp de zece zile, în perioada 24 august – 2 septembrie, Bistrița va fi în sărbătoare. Zilele orașului, care de câțiva ani se desfășoară sub denumirea de ”Târgul Mare al Bistriței” vor aduce în fața publicului bistrițean artiști naționali, printre aceștia numărându-se Alina Eremia, Liviu Teodorescu, Lidia Buble, Andreea Bălan, Cargo, Ștefan Pop & Friends, Cătălin Crișan, Ștefan Bănică și Delia.

În această perioadă, Primăria Bistrița face pregătirile necesare pentru o nouă ediție a Târgului Mare al Bistriței, eveniment care se va desfășura în două locații: atât pe pietonalul Liviu Rebreanu, cât și în Complexul Heidenfeld din Viișoara.

Potrivit primarului Ovidiu Crețu, ediția din acest an va fi dedicată sărbătoririi Centenarului Marii Uniri, în cele 10 zile de sărbătoare fiind programate o serie de manifestări menite să marcheze acest eveniment. Vor avea loc expoziții, lansări de carte, concerte de muzică populară și ușoară și multe alte acțiuni pentru mai toate gusturile. Iată programul complet al Târgului Mare al Bistriței:

Vineri 24 august

ora 10.00 – Palatul Culturii – Deschidere festivă

Conferire titlu de Cetățean de onoare – Bernadette Szocs

Expoziție foto „Bistrița 100 de ani” – Tiberiu Koncz

orele 10.00-18.00 – Galeria Arcade 24 – Expoziție de gravură: „Triumf” – Virgil Scripcariu

ora 10.00 – Piața Centrală – Expoziție de sculptură: „Triumf” – Virgil Scripcariu

ora 10.00 – Piața Centrală – Expoziție foto documentară „Centenarul Unirii”

ora 12.00 – Wonderland – Deschidere Aventura Park

orele 10.00-17.00 – Centrul Comunitar pentru Tineret – Expoziție filatelică „Centenarul Marii Uniri 1918 – 2018”

orele 13.00-18.00 – Casa Argintarului – Expoziție de grafică – Hans Hermann

orele 10.00-17.00 – Pasajul Artelor – Târgul Artelor – expoziție cu vânzare a experimentelor artistice ale elevilor Liceului de Arte

orele 10.00-18.00 – Galeriile Concentric – Expoziție de pictură

ora 18.00 – Heidenfeld – „Seară Centenară” – Ansamblul „Cununița” Bistrița, Ioan Cristian Țăran, Ansamblul profesionist „Cununa de pe Someș”

ora 19.00 – Scenă Pietonal – Emanuel Cârstea, Nosfe, Alina Eremia

Sâmbătă 25 august

ora 11.00 – Parcul Eroilor – Festivitate dedicată Centenarului

ora 18.00 – Heidenfeld – Ansamblul „Coronița” Solovăstru, Silvia Ivan, Ileana Melean, Ansamblul „Comori ardelene” Turda, Olimpia Deneș, Elisa Hechelciuc

ora 20.00 – Scenă Pietonal – Opera Grup Project – Piese cunoscute din repertoriul românesc şi internaţional, Colaj simfonic ABBA

Duminică 26 august

ora 18.00 – Heidenfeld – Ansamblul „Emilia Bubulac” Gorj, Mariana Condrea, Marioara Dragotă, Ansamblul „Balada” Bistrița, Grigore Sâmboan, Pamfil Roată

ora 19.00 – Scenă Pietonal – Ex Animus, Got-X, Liviu Teodorescu

Luni 27 august

ora 10.00 – Parcare str. Lupeni – Demonstraţie graffiti

ora 17.00 – Pietonal – Atelier practic interactiv – demonstrații de prim ajutor

ora 18.00 – Heidenfeld – Ansamblul „Doinița” Bistrița, Adina Bojor, Virginia Linul, Cosmina și Nelu Cucură, Ansamblul „Flori de Romanați” Olt, Petrică Țăranu, Daniel Pop

ora 19.00 – Scenă Pietonal – Sympress, Strada Mare, Lidia Buble

Marți 28 august

ora 09.00 – Terenurile Grand Slam – Tenis de câmp

ora 16.00 – Ștrand Codrișor – Jocuri şi diverse demonstrații sportive, înot, Kangoo Jumps

ora 18.00 – Heidenfeld – Ansamblul „Roata de la Runc” Runcu Salvei, Adriana Moldovan, Simona Pop Labiș, Grupul vocal „Glasuri ardelene” Cluj, Ansamblul Iași, Dorina Oprea

ora 19.00 – Scenă Pietonal – Gențiana, The Boulevard, Andreea Bălan

Miercuri 29 august

ora 16.00 – Ștrand Codrișor – întreceri înot

ora 18.00 – Pădurea Schulerwald – Concurs biciclete pentru copii 2-14 ani

ora 18.00 – Heidenfeld – Ansamblul „Colibița” Bistrița Bârgăului, Maria Blaga, Ancuța Bârte, Alexandru Ichim, Crina Bertel, Leontina Pop, Ansamblul „Doina Gorjului”

ora 19.00 – Pădurea Schulerwald – Demonstrație de arte marțiale

ora 20.00 – Scenă Pietonal – Punkatra, 7 Pași, Cargo

Joi 30 august

ora 11.00 – Pădurea Schulerwald – Cupa Bistriţa – Fotbalul Noii Generaţii, vârsta 6-19 ani

ora 16.00 – Ștrand Codrișor – Jocuri şi diverse demonstrații sportive

ora 18.00 – Pădurea Schulerwald – întreceri volei și baschet

ora 18.00 – Heidenfeld – Ansamblul „Doina Someșană” Sângeorz-Băi, Nicoleta Șortuș, Floarea Pop, Ansamblul „Mara” Sighetul Marmației, Ileana Matus, Marcel Avram și Alina Ploaie, Livia Harpa

ora 19.00 – Biserica Evanghelică – Concert extraordinar Ștefan Pop & Friends – Noua Orchestră Transilvană – Arii celebre din opere și alte lucrări de mare popularitate – Dirijor David Crescenzi (Italia), Ștefan Pop – tenor, Ovidiu Daniel Purcel – tenor, Alin Anca – bas, bariton

ora 20.00 – Scenă Pietonal – muzică electronică – Slash & Dup, Moonside, DJ Adrian Eftimie

Vineri 31 august

ora 11.00 – Palatul Culturii – Salon Reviste Literare

Lansare de carte: „Poezii și poeme” – Antonio Machado, traducere de Aurel Rău, editura Charmides

Lansare de carte: „Biblia Reptiliană” – Alexandru Cristian Miloș – ediție bilingvă română – engleză, editura Solon

Lansare revista Conexiuni Literare Nr. 6

ora 15.00 – Palatul Culturii – Simpozion „Bistrița în literatura română”

ora 17.00 – Scenă Pietonal – Street Dance

ora 18.00 – Heidenfeld – Onița Ciuta, Dănuț Costinia, Ansamblul „Florile Bârzavei” Gătaia Timiș, Alexandru Căpitan, Livia Sorlea, Cornelia Ardelean, Ansamblul „Doruri Sătmărene” Satu Mare

ora 19.00 – Scenă Pietonal – Orchestra CCM Romanțe și Café Concert, Canțonete Muzica Retro Ad Libidum, Cătălin Crișan

ora 22.00 – Piața Centrală – Noaptea Albă a Bisericii Evanghelice

Sâmbătă 1 septembrie

ora 11.00 – Protopopiatul Ortodox – Dezvelire placă la Casina Română

orele 10.00-21.00 – Pietonal – Festival Bistrița Medievală

ora 17.00 – Palatul Culturii – Bistrița 100 de ani – masă rotundă

ora 18.00 – Heidenfeld – Ansamblul „Florile Bârzavei” Gătaia Timiș, Roxana Truța, Emilia Popdeac, Ansamblul „Doina Albești” Târnava Mureș, Crina și Alexia Prața, Mircea și Alexandru Simionca

ora 21.00 – Scenă Pietonal – Ștefan Bănică.

Duminică 2 septembrie

orele 10.00-21.00 – Pietonal – Festival Bistrița Medievală

ora 18.00 – Heidenfeld – Florina Bălan, Costi Dumitru, Nelu Șopterean, Marian Predescu, Cornelia Hoha, Teodora Simionca, Mihai Bahner, Anton Todică, Ansamblul profesionist „Meseșul” Zalău

ora 21.00 – Scenă Pietonal – Delia.