Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a încheiat anul cu o victorie la Cisnădie (VIDEO)

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud s-a impus, duminică seara, în deplasare, în partida cu CS Măgura Cisnădie, cu 26-24. Astfel, echipa de handbal din Bistrița termină anul 2019 pe locul 4 în Liga Florilor, la egalitate cu Gloria Buzău, ambele cu 21 de puncte.

Prima repriză s-a terminat în favoarea bistrițencelor, cu 11-10. Pe parcursul celei de-a doua reprize, Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a fost condusă la o diferenţă de 3 goluri, însă fetele lui Horațiu Pașca au reușit să egaleze în minutul 52 şi apoi să preia conducerea.

Partida a contat pentru etapa a 11-a din Liga Florilor.

Pentru Gloria 2018 Bistrița-Năsăud au marcat Valentina Ardean Elisei – 12 goluri, Dzyiana Ilyina – 4, Natallia Vasileuskaya – 3, Nicoleta Dincă – 2, Daniela Rațiu – 2, Andreea Tetean – 2, Teodora Bloj – 1. Ana Maria Inculeț a avut 6 din /11 intervenții reușite (54%), Darly Zoqbi de Paula 13/29 (44%), Ljubica Nenezic – 1/4 ( 25%).

Echipa bistrițeană va debuta în Grupa C a Cupei EHF duminică 5 ianuarie, în deplasare cu MKS Lublin (Polonia), de la ora 18.00 (în direct pe TVR 1). În cealaltă partidă din prima etapă a grupei, Erd HC (Ungaria) – Odense Handbold (Danemarca), o zi mai devreme.