În acest final de săptămână, Daniel Rus și Teodor Marica, cei doi atleți ai Clubului Sportiv Gloria 2018, au participat la cea de-a XII-a ediție a crosului interjudețean organizat în memoria atletei Maria Cioncan. Întrecerea sportivă s-a desfășurat în localitatea natală a atletei – Maieru din județul Bistrița-Năsăud.

Ambii sportivi au alergat pe distanța de 1500 de metri la categoria Open, cot la cot cu seniorii.

”După o cursă frumoasă, Daniel Rus a câștigat proba, în timp ce Teodor Marica a trecut linia de sosire al treilea. Atleții pregătiți de prof. Silvia Zanca Mureșan au fost recompensați cu medalii, cupe, diplome și obiecte promoționale”, spun reprezentanții CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud.

La competiție a asistat și președintele Federației Române de Atletism – Florin Florea.

Crosul de la Maieru a fost organizat în memoria Mariei Cioncan, atletă română care a obținut mai multe titluri de campioană națională de tineret și senioare, dar și pe cel de campioană balcanică. Maria Cioncan a câștigat în proba de 1500 de metri – Supercupa Europei de la Anecsy, concursurile din cadrul circuitului mondial Golden League – Oslo și Paris și cea mai importantă medalie a sa – bronzul la Jocurile Olimpice vară din 2004 de la Atena. Atleta a murit în urma unui tragic accident rutier, produs în Bulgaria.