Gloria Bistrița-Năsăud, învingătoare în fața Dunării Brăila cu 7 goluri diferență

Meciul dintre SC Gloria 2018 Bistrița Năsăud și HC Dunăre Brăila, din etapa a șaptea a Ligii Florilor, a fost unul frumos, disputat într-o viteză și încheiat cu o victorie clară, 32-25 (16-13) și meritată a Gloriei Bistrița. Brăila a jucat fără vlagă, cu multe erori în faza ofensivă, dar și cu o apărarea care a lăsat spații de șut adversarelor, resimțind parcă oboseala meciului din Cupa EHF Liga Europa.

Formația brăileană a condus doar în primele 7 minute, 1-3 și 2-4, după care bistrițencele s-au instalat definitiv la cârma jocului, cu o poartă mai bună și o eficiență superioară a atacurilor, care le-a permis să se distanțeze la 5 goluri. După 16-13 la pauză, echipa lui Horațiu Pașca s-a desprins decisiv în primul sfert de oră al mitanului secund, 25-17 în minutul 45, impunându-se fără emoții cu 32-25.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat– Dmitrovic -8 goluri, Udriștoiu -4, Czeczi -4, Tamires Morena da Lima -3, Kanaval -2, Sazdovska -2, Pisică -1, Zamfirescu -1. Au mai jucat: Nenezic, Șerban, Bucur, Safta, Milic, Dache și Bălăceanu.

Pentru Gloria 2018 au marcat: Dziyana Ilyina – 7 goluri, Almudena Rodriguez – 5, Nicoleta Dincă – 4, Daniela Rațiu – 4, Andra Moroianu – 4, Mariana Costa – 3, Szilvia Szabo – 2, Laura Pristăvița – 1, Valentina Ardean Elisei – 1, Natallia Vasileuskaya – 1.

Sursa: Realitatea de Braila