Poliția explică ce amenzi riscăm din 26 ianuarie

Poliția explică ce amenzi riscăm din 26 ianuarie
Începând cu data de 26 ianuarie, polițiștii vor acționa conform modificărilor legislative adoptate recent în domeniul ordinii și siguranței publice, cuantumul amenzilor pentru unele contravenții prevăzute de Legea nr. 61 din 1991 fiind mărit.
Începând cu data de 26 ianuarie, polițiștii vor acționa conform modificărilor legislative adoptate recent în domeniul ordinii și siguranței publice, cuantumul amenzilor pentru unele contravenții prevăzute de Legea nr. 61 din 1991 fiind mărit.
Astfel, pentru organizarea de petreceri private si utilizarea de aparatură muzicală la o intensitate care să îi deranjeze pe locuitori, în corturi, alte amenajări sau în spații neacoperite, situate în apropierea unor locuințe sau a spațiilor cu caracter social, în mediul urban, cuantumul amenzoo a fost mărit de la 500-1.500 de lei, la 2.000-3.000 de lei.Pentru refuzul unei persoane de a furniza date pentru stabilirea identității sale sau de a se prezenta la sediul poliției, la cererea ori la invitația justificată a organelor de urmărire penală sau a organelor de ordine publică, amenda a fost mărită de la 100-500 de lei, cât era prevăzut în vechea legislație, la 500-1.500 de lei.Repetarea următoarelor contravenții într-un interval de 24 de ore de la constatarea primei fapte, se sancționează cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei sau prestarea a 50-100 de ore de activități în folosul comunității.
Cu amendă de la 2.000 lei la 3.000 lei sau prestarea a 70-120 de ore de activități în folosul comunității:
Cu amendă de la 3.000 lei la 6.000 lei sau prestarea a 100-150 de ore de activități în folosul comunității, organizarea de petreceri cu caracter privat și utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniștea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spațiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinația de locuințe sau cu caracter social, în mediul urban.
Citește și:
- 16:22 - Interviu EXCLUSIV Ana Maria Păcuraru - Sara Qudah (CPJ): România intră în tiparul global al cenzurii administrative
- 15:43 - Papa Leon salută armistițiul din Iran: „Un semn de speranță”
- 14:59 - UEFA, decizie decizie de ultim moment după moartea lui Mircea Lucescu pentru meciurile din Champions League
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News











