FCSB, eliminată de FC Nordsjaelland din Europa Conference League / Sepsi OSK s-a calificat în playoff

FCSB a fost eliminată din Europa Conference League de echipa daneză de fotbal FC Nordsjaelland, care s-a impus cu scorul de 2-0 (1-0), joi seara, pe Right to Dream Park din Farum, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al competiţiei.

Vicecampioana Danemarcei s-a dovedit superioară în această dublă, câştigând prin golurile marcate de Marcus Ingvartsen (43 – penalty, 85), după 0-0 la Bucureşti.

FCSB nu a ştiut să profite de jumătatea de oră de superioritate din Ghencea, spre deosebire de adversara sa.

Gazdele au început bine meciul de la Farum, dar portarul Târnovanu a fost la post la şutul din careu trimis de Nuamah (2).

FCSB a avut o dublă ocazie bună prin Coman (9), dar atacantul a şutat mai întâi în fundaşul Kian Hansen, iar apoi a trimis cu boltă din afara careului, însă portarul Andreas Hansen a scos de sub transversală.

Danezii au controlat jocul în cea mai mare parte a timpului şi au fost foarte aproape de deschiderea scorului (11), dar Pantea a respins salvator din faţa porţii la şutul lui Antman. Ingvartsen a trimis periculos cu capul, aproape de vinclu (19).

Echipa antrenată de Elias Charalambous a mai avut două faze notabile, dar portarul Hansen a respins mingea expediată de Şut (15). Olaru, izolat, a trimis un şut din unghi (38), însă acelaşi Hansen a respins.

În finalul primei reprize, Pantea, lipsit de inspiraţie, a pus mâinile pe Diomande şi gazdele au primit penalty, transformat de Ingvartsen (43).

FC Nordsjaelland a fost la cârma meciului şi în partea secundă, însă Nygren (58) a tras în coechipierul Ingvartsen din poziţie bună.

În min. 62, Chiricheş a făcut un fault stupid la Diomande, primind al doilea cartonaş galben, după ce pe primul îl luase pentru proteste în finalul primei reprize. Rămasă în zece oameni, FCSB nu a mai contat în atac, astfel că danezii nu au mai avut emoţii în privinţa obţinerii calificării.

Ingvartsen a fost cel mai periculos om al gazdelor, dar Târnovanu a respins şutul său din 13 metri (68). Goalkeeper-ul s-a remarcat şi la reluarea din 8 metri a atacantului danez (72). Târnovanu a mai avut o intervenţie salutară şi la Villadsen (75), dar nu a mai putut face nimic la şutul de la 18 metri al lui Ingvartsen (85).

FC Nordsjaelland va juca în play-off cu echipa azeră Sabah sau cu Partizan Belgrad. Sabah s-a impus cu 2-0 în prima manşă.

Echipa de fotbal Sepsi OSK Sfântu Gheorghe s-a calificat în play-off-ul Europa Conference League după victoria cu 1-0 (0-0) cu FC Aktobe obţinută joi seara, pe Stadionul Aktobe Ortalik din Aktobe, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al competiţiei.

Partida a început în nota de dominare a gazdelor, care au încercat constant să creeze pericol la poarta adversă, însă apărarea organizată a formaţiei covăsnene nu a cedat, reuşind să anihileze fiecare acţiune.

După 15 minute de presiune a echipei din Kazahstan, Sepsi a revenit şi a început să conteze din ce în ce mai mult în atac. În minutul 21, mingea a ajuns în poarta celor de la FC Aktobe, dar golul reuşit de Păun a fost anulat de arbitrul întâlnirii pentru un fault anterior al lui Safranko.

Un minut mai târziu, se înregistrează şi prima ocazie a gazdelor, când şutul lui Samorodov trece peste poartă. Tot peste poartă a trimis ulterior şi Safranko dintr-un corner (27), în timp ce mingea şutată de Ştefănescu (35) a fost prinsă de portarul Pokatilov.

Cea mai mare ocazie a primei reprize a avut loc la poarta formaţiei din Sfântu Gheorghe, în minutul 29, când Niczuly a respins spectaculos de sub bară o minge şutată puternic din unghi de China.

Până la pauză s-a jucat pe contre, Alimi trecând pe lângă deschiderea scorului în două rânduri în minutele 41 şi 42, în timp ce China (38) şi Santana (43) nu au reuşit să trimită pe spaţiul porţii lui Niczuly.

La revenirea pe teren, formaţia kazahă a avut prima ocazie prin Samorodov (48), care după ce a driblat doi adversari a şutat puternic pe jos, dar Niczuly a reţinut mingea cu uşurinţă.

Replica celor de la Sepsi OSK a venit repede, o minge centrată de Dumitrescu de pe partea stângă lovind bara porţii adverse. Apoi Alimi a şutat peste poartă, iar Păun a căutat vinclul de la 30 de metri, mingea fiind respinsă cu dificultate de Pokatilov.

Tabela s-a modificat în minutul 66 în urma unei faze fixe, mingea din cornerul executat perfect de Ştefănescu de pe partea dreaptă fiind trimisă în plasă cu capul de acelaşi Păun din careul mic.

După gol, Sepsi a renunţat la ofensivă, rezumându-se doar la apărare şi contraatac. Impulsionate de public, gazdele au încercat să egaleze, dar acţiunile lor s-au oprit la linia de 16 metri.

Ultima şansă de a egala a celor de la FC Aktobe şi de a trimite meciul în prelungiri a avut-o Gadrani (90+7), la o lovitură liberă, însă mingea a fost respinsă din faţa lui de Dumitrescu.

În play-off-ul Europa Conference League, Sepsi OSK va juca împotriva formaţiei norvegiene FK Bodo/Glimt, care a trecut de FC Piunik Erevan (Armenia) după două victorii, cu 3-0 şi 3-0, în turul 3 preliminar al competiţiei.