Gloria Bistrița-Năsăud a câștigat la limită meciul din etapa a 7-a a Ligii Florilor cu HC Dunărea Brăila

Joi seara, de la ora 18.00, în noua sală din Bistrița, CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a întâlnit pe HC Dunărea Brăila, într-un meci din etapa a 7-a a Ligii Florilor. Cele două echipe sunt dintre cele care au ca obiectiv un loc de cupe europene la finalul sezonului și practic orice punct contează. A fost un joc de luptă, cu răsturnări de scor, în care ambele echipe au avut avantaj de două goluri, iar cea mai mare diferență a fost de 3 goluri, în favoarea echipei gazdă. La finalul meciului gazdele au câștigat cu 25-24 (13-14), arbitrajul având un rol important în rezultatul final.

Meciul a avut un debut furibund, cu 4 goluri în mai puțin de două minute. Brăila a marcat primul gol al meciului, prin Schmelzer. Pristaviț a egalat, apoi Lavko a marcat pentru 1-2. Tamires Morena și Bazaliu au marcat pentru gazde și Bistrița a preluat conducerea în minutul 4. Lavko a egalat la 3, apoi Seraviceanu și Posavec au marcat pentru Bistrița, care conducea cu 5-3 în minutul 9. S-a mers aproape cap la cap, cu Gloria în avantaj de cel mult două goluri, până în minutul 26, când după o intercepție a lui Liscevic, aceasta a lansat-o pe contraatac pe Lavko, iar acesta a înscris pe contraatac pentru 11-12. Tamires Morena a ratat o aruncare de la 7 metri, iar Brăila a profitat și a marcat din nou, prin González, 11-13. Bistrița a egalat la 13, dar ultimul gol al primelor 30 de minute a fost marcat de Schmelzer, pentru că Dincă a ratat următorul atac al gazdelor.

Primul gol al reprizei a doua a fost marcat în minutul 33 de Aneta Udriștioiu, însă în minutul 36 Bistrița a egalat la 15, după ce Brăila a ratat două oacazii în situații de unu la unu cu portarul. Shteriova a readus pe HC Dunărea Brăila în avantaj, apoi, în minutul 41 Larisa Araujo a majorat avantajul la două goluri. Bistrița a revenit și în minutul 46 a preluat din nou conducerea, 19-18, iar peste două minute s-a distanțat la două goluri, 20-18.

În minutul 53 Dincă a dus echipa gazdă pentru prima dată la un avantaj de 3 goluri, scor 22-19. În minutul 58 Zulic a marcat pentru 25-22. Schmelzer și Sazdovska au marcat pentru Brăila și cu 32 de secunde înaintea fluierului de final gazdele aveau doar un gol avans, 25-24, iar Horațiu Pașca a cerut time-out. Pe ultima șansă de a runca la poartă, Pristavița a marcat, Brăila a cerut forțare, dar arbitrii nu au acordat nici golul și nu au dat nici ”forțare”, dând o nouă aruncare de la 9 metri pentru gazde. În cele din urmă cei doi arbitri s-au decis să dea mingea echipei din Brăila pentru joc pasiv la gazde, dar mai erau doar 9 secunde de joc, iar handbalistele de la Dunărea s-au precipitat și au greșit o pasă care a ajuns în mâna lui Seraficeanu, care a încercat să arunce la poartă, pe sirenă, iar scorul a rămas 25-24 pentru Gloria Bistrița, care a trecut pe locul 2 în clasament, cu 19 puncte după 7 etape.

Pentru CS Gloria Bistrița au marcat: Dincă -2, Posavec -3, Pristavița -2, Tamires Morena -2, Chintoan -1, Bazaliu -2, Nikolic -4, Zulic -3, Seraficeanu -6. Au mai jucat: De Arruda – 6 intervenții, Dumanskaya – 2vintervenții – portari, Marcu, Terek, Munteanu, Laslo, Striukova.

Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Gonzales -7 goluri, Lavko -5, Schmelzer -4, Fais Munhoz Araujo -2, Udriștioiu -1, Kanaval -1, Liscevic -1, Venancio -1, Sazdovska -1, Shteriova -1. Au mai jucat: Șerban -13 intervenții, Pessoa – portari, Balog, Gomes Da Rocha, Severin.

După 7 etape, HC Dunărea este pe locul 6, cu 10 puncte, iar campionatul se va întrerupe până la începutul lunii decembrie.