Oţelul Galaţi, calificată în semifinalele Cupei României, în dauna Universităţii Craiova

Oţelul Galaţi s-a calificat în semifinalele Cupei României la fotbal, după ce a învins-o pe Universitatea Craiova cu scorul de 1-0 (0-0, 0-0), după prelungiri, joi seara, în Bănie, în ultimul sfert de finală.

Unicul gol al partidei a fost înscris de portughezul Joao Lameira (114), din centrarea lui Mihai Adăscăliţei.

Oţelul a dominat cea mai mare parte a jocului, care s-a desfăşurat în jumătatea Universităţii, cu o prestaţie apatică într-un meci de obiectiv.

Gălăţenii au mai avut o ocazie mare, prin Teles (100), dar portarul David Lazar a intervenit salvator.

Cea mai mare oportunitate a gazdelor a fost şutul lui Jovan Markovic (75), al cărui şut s-a dus pe lângă poartă.

În semifinale, Oţelul o va înfrunta pe Universitatea Cluj, în timp ce Corvinul Hunedoara va primi replica formaţiei FC Voluntari.