O locomotivă de epocă va putea fi admirată, în curând, în fața Gării din municipiul Bistrița (FOTO)
O locomotivă de epocă, veche de circa 70 de ani, va fi expusă în fața Gării din municipiul Bistrița, aceasta venind să completeze perfect zona. Lucrările privind amplasarea acesteia au început deja și, în câteva zile, locomotiva va putea fi admirată de trecători.
Ideea privind amplasarea locomotivei la Bistrița aparține directorului general tehnic din cadrul Companiei Naționale de Căi Ferate CFR SA, Macarie Alexandru Moldovan, proiectul fiind susținut și de Primăria Bistrița.Locomotiva fost construită în anul 1947 la uzinele Domeniilor Reșița, după modelul german D.R. 52, cu numeroase îmbunătățiri făcute de către ingineri români. A funcționat în depoul de locomotive Dej și Cluj și a fost scoasă din serviciu în anul 1960. A ajuns la Bistrița în luna august a acestui an pentru a fi amplasată în fața Gării Bistrița.






”Ne dorim ca ea să devină un punct de atracție pentru cei care ne vizitează orașul și un motiv
de mândrie pentru bistrițeni.
Să ne bucurăm toți de ceva ce va înfrumuseța municipiul Bistrița”
a declarat viceprimarul municipiului Bistrița, Cristian Niculae.În ceea ce privește Gara din Bistrița, aceasta este una modernă, care a fost reabilitată complet în urmă cu patru ani. În martie 2012 au început lucrările de modernizare a Gării Bistriţa Nord, valoarea totală a investiţiei fiind de 56 de milioane de lei.
Citește și:
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
- 10:42 - Ștefăniță Avrămescu (AUR), despre închiderea Realitatea PLUS: „CNA-ul vrea o presă obedientă, dependentă, care să nu deranjeze și să nu pună întrebări”
- 10:17 - Omagiu pentru Mircea Lucescu. Sicirul legendarului antrenor, depus azi la Arena Națională- programul complet al ceremoniilor
- 10:13 - O nouă avertizare RO-Alert în județul Tulcea! Explozii violente s-au auzit de pe teritoriul ucrainean. 2 aeronave F-16 au fost ridicate
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News











