Șapte basarabeni, prinși pescuind ilegal pe Lacul Colibița! Polițiștii au întocmit dosar penal

2
Șapte cetățeni din Republica Moldova au fost prinși în flagrant pescuind ilegal, folosind o plasă, în lacul Colibița, din județul Bistrița-Năsăud. Pe numele lor, polițiștii au întocmit un dosar penal, basarabenii fiind cercetați pentru comiterea mai multor infracțiuni.
Poliția a fost sesizată, marți, despre faptul că, la o distanță de aproximativ 20-25 m de țărmul lacului Colibița a fost aruncată o plasă pentru capturarea peștilor.Drept urmare, polițiștii au întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de ”pescuitul cu alte unelte sau scule neautorizate”, iar în urma măsurilor întreprinse, în scurt timp au fost prinși în flagrant 7 cetățeni moldoveni, bănuiți de comiterea faptei."
Polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Prundu Bârgăului, în colaborare cu polițiști din cadrul Serviciului de Ordine Publică și jandarmi din cadrul Postului Montan de Jandarmi Piatra Fântânele i-au prins în flagrant pe cei 7 bărbați cu vârste cuprinse între 19 și 46 de ani, toți din Republica Moldova, în timp ce extrăgeau din apă o plasă monofilament confecționată din fire nailon și care era folosită pentru capturarea peștilor din lac
", a precizat Crina Sîrb, purtătorul de cuvânt al IPJ Bistrița-Năsăud.

Moldovenii sunt cercetați pentru comiterea infracțiunilor de ”nedeținerea licenței/autorizației de pescuit pentru nave și ambarcațiuni”, ”producerea, importul, comercializarea, deținerea sau folosirea la pescuit de către persoanele neautorizate a năvoadelor, voloacelor, prostovoalelor, vârșelor, vintirelor precum și a altor tipuri de unelte de pescuit comercial” și ”pescuitul cu ostia, sulița, țepoaica și cu orice alte unelte înțepătoare sau agățătoare, prin greblare sau harponare”.A fost sesizat Biroul pentru Imigrări Bistrița-Năsăud în vederea luării măsurilor legale, iar cercetările vor fi continuate în dosarul penal întocmit de către polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Prundu Bârgăului.
Citește și:
- 13:21 - CNA analizează solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS, la ora 13:30
- 13:15 - George Simion: "Decizia închiderii Realitatea e motivată politic. E un atac la democrație"
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News










