Tur ciclist la Bistrița, cu prilejul Săptămânii Europene a Mobilității (FOTO)

70558263_2533555726690041_178734930879053824_n
Săptămâna Europeană a Mobilității a fost marcată la Bistrița printr-o serie de activități organizate de către Primăria Bistrița în colaborare cu Camera de Comerţ şi Industrie Bistriţa-Năsăud, prin Centrul Europe Direct. O astfel de acțiune a fost și turul ciclist al orașului, la care a luat parte chiar și primarul municipiului Bistrița, Ovidiu Teodor Crețu.
Astfel, duminică, 22 septembrie, între orele 08:15 și 17:00, traficul rutier în zona centrală a orașului, mai exact în perimetrul strada Dornei – Piaţa Centrală – strada Gheorge Şincai, a fost închis pentru desfășurarea în bune condiții a activităților programate, printre care și un tur ciclist al orașului. Tot cu această ocazie a fost marcată și Ziua Fără Autoturism.Astfel, zeci de iubitori ai sportului pe două roți au pedalat pentru a marca această zi.[gallery link="file" size="medium" ids="87228,87229,87226,87225,87230,87232"]Turul ciclist s-a desfășurat pe traseul Piaţa Centrală (primărie) – str. Gh. Şincai – Bd. Independenţei – întoarcere sens giratoriu Kaufland și retur – str. Petru Maior – str. Ion Rațiu – str. Parcului – str. Vasile Conta – str. C. R. Vivu – str. Gen. Grigore Bălan – Han – str. 1 Decembrie – str. Dornei – Piaţa Centrală (primărie).Printre cei care au ales să pedaleze în cadrul turului ciclist s-a numărat și primarul municipiului Bistrița, Ovidiu Teodor Crețu.De asemenea, au fost premiați și Juniorul, Senioara, Seniorul și Familia pe două roți.
”Un număr impresionant de persoane ne-a încântat cu prezența. La toate cele 4 categorii premiate, s-au înscris un număr de 43 de persoane”,
au precizat reprezentanții Centrului Europe Direct, organizatori ai acestei acțiuni.[gallery link="file" size="medium" ids="87227,87231,87233"]Săptămâna Europeană a Mobilității este marcată anual, în diverse orașe din Uniunea Europeană, scopul principal al acesteia fiind acela de a îi îndemna pe cetățeni să aleagă mersul pe jos sau cu bicicleta pentru o viață mai sănătoasă și un mediu înconjurător mai puțin poluat.
FOTO/VIDEO: Centrul Europe Direct Bistrița
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
- 11:27 - Trei coliere de aur de peste 300 de grame şi vechi de 3000 de ani, descoperite în Prahova
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News














