10 JUDEȚE ȘI CAPITALA AFECTATE DE VREMEA EXTREMĂ

10 JUDEȚE ȘI CAPITALA AFECTATE DE VREMEA EXTREMĂ
Zece județe și Capitala, sub impactul vremii extreme, cu intervenții de urgență.
Zece județe și Capitala, sub impactul vremii extreme, cu intervenții de urgență.
Pompierii salvatori din județele aflate sub atenționarea de vreme extremă au intervenit, duminică, pentru limitarea și înlăturarea efectelor care să pună în pericol vieți și bunuri, a transmis IGSU.
Grupurile operative din București și zece județe - Alba, Argeș, Bacău, Buzău, Cluj, Hunedoara, Ilfov, Iași, Satu Mare și Vrancea - au fost activate pentru gestionarea fenomenelor prognozate.
În intervalul menționat, au fost înregistrate efecte în 17 localități din cele 10 județe, unde pompierii au intervenit pentru evacuarea apei din case și curți, și pentru degajarea arborilor căzuți. Avarierea a 7 autoturisme a fost înregistrată ca urmare a vremii nefavorabile.
Un copac a căzut pe Șoșeaua Kiseleff din București, iar în Nucșoara, Argeș, un drum forestier s-a surpat, blocând două autoturisme cu 4 persoane. Situațiile au fost rezolvate rapid, fără a se înregistra probleme medicale pentru persoanele implicate.
Sursa: Realitatea de Arges
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:33 - Apa caldă revine în București după incendiul de la CET Vest: peste 2.300 de blocuri afectate
- 19:32 - Restricții drastice pe Muntele Athos: doar 10 pelerini români acceptați zilnic
- 19:19 - WTA Madrid Open 2026: Irina Begu, eliminată din primul tur! Urmează meciuri grele pentru Cîrstea, Ruse și Cristian
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News














