Peste 4.000 de șomeri în Bistrița-Năsăud, în octombrie! Circa 2.500 sunt neîndemnizați

Peste 4.000 de șomeri în Bistrița-Năsăud, în octombrie! Circa 2.500 sunt neîndemnizați
La sfârșitul lunii octombrie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă
La sfârșitul lunii octombrie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Bistriţa – Năsăud erau înregistrați 4.027 șomeri, dintre care din care 2.096 sunt femei, rata șomajului la nivel de județ fiind de 3,07 %.
Comparativ cu luna precedentă, când rata șomajului a fost de 3,08 %, în această lună acest indicator a înregistrat o scadere cu 0,01 pp.Din totalul de 4.027 persoane înregistrate în evidențele AJOFM Bistriţa - Năsăud, 1.541 erau beneficiari de indemnizaţie de şomaj, iar 2.486 erau șomeri neîndemnizați. În ceea ce privește mediul de rezidență, 2.692 șomeri provin din mediul rural și 1.335 sunt din mediul urban.Structura șomajului pe grupe de vârstă se prezintă sugestiv astfel:
Șomerii cu studii liceale au ponderea cea mai mare în totalul şomerilor înregistraţi în evidenţele AJOFM Bistriţa - Năsăud (28,26 %), urmat de cei cu studii gimnaziale (27,71 %), primare (18,57 %), profesionale (17,29 %), universitare (6,80 %), iar 1,37 % au absolvit învăţământul postliceal. Șomerii cu nivel de instruire primar şi mediu reprezintă 93,20 % din totalul șomerilor înregistrați, iar cei cu studii superioare sunt 6,80 %.Structura șomerilor înregistrați pe nivel de ocupabilitate, stabilit prin profilare, se prezintă astfel: 687 persoane foarte greu ocupabile, 1.513 greu ocupabile, 1.042 mediu ocupabile, iar 785 sunt persoane ușor ocupabile. Încadrarea într-o categorie de ocupabilitate se realizează ca urmare a activităţii de profilare a persoanelor înregistrate în evidenţele AJOFM Bistrița-Năsăud.Sursa: Realitatea de Bistrita-Nasaud
Citește și:
- 17:04 - Ministrul Sănătății anunță controale fără precedent
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:18 - Interdicție pentru copiii sub 15 ani pe rețelele de socializare
- 15:14 - România, tot mai dependentă de gazul extern. Importurile au crescut masiv, pe fondul declinului extracției interne
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News











