AUTO: SIMONE TEMPESTINI A CÂȘTIGAT RALIUL MARAMUREȘULUI

AUTO: SIMONE TEMPESTINI A CÂȘTIGAT RALIUL MARAMUREȘULUI
Pe locul secund s-au clasat frații Norbert și Francesca Maior
Multiplul campion național Simone Tempestini a câștigat Raliul Maramureșului, etapa a doua a Campionatului Național de Raliuri, obținând prima sa victorie din acest sezon.
Echipajul Simone Tempestini/Carmen Poenaru (Porsche 997 RGT) a fost cronometrat cu timpul de 01 h 11 min 11 sec 6/10.
Pe locul secund s-au clasat frații Norbert și Francesca Maior (Citroen C3 Rally 2), la 6 sec 6/10.
Podiumul a fost completat de perechea Andrei Gîrtofan/Tudor-Septimiu Mârza (Skoda Fabia RS Rally 2), la 21 sec 4/10, după victoria din prima etapă (Raliul Harghitei).
Simone Tempestini a câștigat și ediția de anul trecut a cursei.
În clasamentul general al piloților, Tempestini, campionul național en titre, ocupă primul loc, cu 62 de puncte, urmat de Andrei Gîrtofan, cu 59 puncte, de Sebastian Barbu (al patrulea în Maramureș), cu 44 de puncte, și italianul Matteo Bernini (al cincilea în acest weekend), cu 38 de puncte, etc.
Etapa a treia a sezonului va fi Raliul Clujului (21-22 iunie).
AGERPRES
Citește și:
- 21:24 - Mircea Lucescu, condus pe ultimul drum vineri: unde va fi înmormântat și la ce oră au loc onorurile militare
- 18:41 - Istvan Kovacs merge la Campionatul Mondial din 2026! Trei arbitri români, confirmați oficial pentru turneul final din America
- 16:06 - Scandal uriaș după Barcelona – Atletico: catalanii vor plângere la UEFA împotriva lui Istvan Kovacs
- 20:32 - Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi la Linz! Când joacă Sorana Cîrstea pentru un loc în top 8
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News











