Gloria Bistrița-Năsăud a câștigat la limită meciul din etapa a 7-a a Ligii Florilor cu HC Dunărea Brăila

Gloria Bistrița-Năsăud a câștigat la limită meciul din etapa a 7-a a Ligii Florilor cu HC Dunărea Brăila
Gloria Bistrița-Năsăud - HC Dunărea Brăila 25-24 (13-14)
Joi seara, de la ora 18.00, în noua sală din Bistrița, CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a întâlnit pe HC Dunărea Brăila, într-un meci din etapa a 7-a a Ligii Florilor. Cele două echipe sunt dintre cele care au ca obiectiv un loc de cupe europene la finalul sezonului și practic orice punct contează. A fost un joc de luptă, cu răsturnări de scor, în care ambele echipe au avut avantaj de două goluri, iar cea mai mare diferență a fost de 3 goluri, în favoarea echipei gazdă. La finalul meciului gazdele au câștigat cu 25-24 (13-14), arbitrajul având un rol important în rezultatul final.
Meciul a avut un debut furibund, cu 4 goluri în mai puțin de două minute. Brăila a marcat primul gol al meciului, prin Schmelzer. Pristaviț a egalat, apoi Lavko a marcat pentru 1-2. Tamires Morena și Bazaliu au marcat pentru gazde și Bistrița a preluat conducerea în minutul 4. Lavko a egalat la 3, apoi Seraviceanu și Posavec au marcat pentru Bistrița, care conducea cu 5-3 în minutul 9. S-a mers aproape cap la cap, cu Gloria în avantaj de cel mult două goluri, până în minutul 26, când după o intercepție a lui Liscevic, aceasta a lansat-o pe contraatac pe Lavko, iar acesta a înscris pe contraatac pentru 11-12. Tamires Morena a ratat o aruncare de la 7 metri, iar Brăila a profitat și a marcat din nou, prin González, 11-13. Bistrița a egalat la 13, dar ultimul gol al primelor 30 de minute a fost marcat de Schmelzer, pentru că Dincă a ratat următorul atac al gazdelor.
Primul gol al reprizei a doua a fost marcat în minutul 33 de Aneta Udriștioiu, însă în minutul 36 Bistrița a egalat la 15, după ce Brăila a ratat două oacazii în situații de unu la unu cu portarul. Shteriova a readus pe HC Dunărea Brăila în avantaj, apoi, în minutul 41 Larisa Araujo a majorat avantajul la două goluri. Bistrița a revenit și în minutul 46 a preluat din nou conducerea, 19-18, iar peste două minute s-a distanțat la două goluri, 20-18.
În minutul 53 Dincă a dus echipa gazdă pentru prima dată la un avantaj de 3 goluri, scor 22-19. În minutul 58 Zulic a marcat pentru 25-22. Schmelzer și Sazdovska au marcat pentru Brăila și cu 32 de secunde înaintea fluierului de final gazdele aveau doar un gol avans, 25-24, iar Horațiu Pașca a cerut time-out. Pe ultima șansă de a runca la poartă, Pristavița a marcat, Brăila a cerut forțare, dar arbitrii nu au acordat nici golul și nu au dat nici ”forțare”, dând o nouă aruncare de la 9 metri pentru gazde. În cele din urmă cei doi arbitri s-au decis să dea mingea echipei din Brăila pentru joc pasiv la gazde, dar mai erau doar 9 secunde de joc, iar handbalistele de la Dunărea s-au precipitat și au greșit o pasă care a ajuns în mâna lui Seraficeanu, care a încercat să arunce la poartă, pe sirenă, iar scorul a rămas 25-24 pentru Gloria Bistrița, care a trecut pe locul 2 în clasament, cu 19 puncte după 7 etape.
Pentru CS Gloria Bistrița au marcat: Dincă -2, Posavec -3, Pristavița -2, Tamires Morena -2, Chintoan -1, Bazaliu -2, Nikolic -4, Zulic -3, Seraficeanu -6. Au mai jucat: De Arruda - 6 intervenții, Dumanskaya - 2vintervenții - portari, Marcu, Terek, Munteanu, Laslo, Striukova.
Pentru HC Dunărea Brăila au marcat: Gonzales -7 goluri, Lavko -5, Schmelzer -4, Fais Munhoz Araujo -2, Udriștioiu -1, Kanaval -1, Liscevic -1, Venancio -1, Sazdovska -1, Shteriova -1. Au mai jucat: Șerban -13 intervenții, Pessoa – portari, Balog, Gomes Da Rocha, Severin.
După 7 etape, HC Dunărea este pe locul 6, cu 10 puncte, iar campionatul se va întrerupe până la începutul lunii decembrie.
foto: CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
- 11:27 - Trei coliere de aur de peste 300 de grame şi vechi de 3000 de ani, descoperite în Prahova
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News














