Holurile secției de Anestezie și Terapie Intensivă din cadrul Spitalului Județean de Urgență Bistrița vor fi transformate în mici galerii

59403854_2614107748815659_2664128081534386176_n
Holurile secției de Anestezie și Terapie Intensivă din cadrul Spitalului Județean de Urgență Bistrița vor fi transformate în mici galerii de artă fotografică, după ce conducerea unității medicale a lansat un apel către pasionații de fotografii din județul Bistrița-Năsăud.
Managerul Spitalului Județean de Urgență Bistrița, Gabriel Lazany, a lansat anul trecut o propunere către pasionații de artă fotografică. Cei care au realizat fotografii pe care le-au considerat reușite au avut posibilitatea să le expună pe holurile și în sălile de așteptare ale unității medicale, cu scopul de a transforma aceste încăperi în mici galerii. După ce propunerea a fost primită foarte bine și s-a dovedit a fi un succes, Gabriel Lazany face din nou apel la amatorii și profesioniștii de artă fotografică.
”Deoarece, proiectul “Spitalul Județean de Urgență Bistrița - galerie de artă fotografică” realizat la parterul spitalului a fost un succes, acesta va fi implementat și în secția de terapie intensivă, unde lucrările avansează în ritm alert. Tema aleasă: “Flori în natură””, a anunțat managerul SJU Bistrița.
Toți cei care doresc ca fotografiile lor să fie expuse în incinta spitalului, pot să le trimită pe adresa de e-mail: spital.bistrita@gmail.com sau să le depună pe suport electronic la secretariatul unității de pe strada General Grigore Bălan nr. 43, parter. Însă, fotografiile trebuie să îndeplinească o serie de criterii:
- Rezoluția trebuie să fie mare astfel încât să permită printarea în format A1 (aprox. 85x60 cm) fără a fi deteriorată calitatea imaginii;
- Formatul poate fi tip “portrait” sau “landscape”;
- Fotografiile trebuie personalizate astfel:- colțul din stânga jos: numele artistului fotograf;- colțul din dreapta jos: ce reprezintă și anul (ex: lan de maci - 2018).
Cele mai frumoase lucrări vor fi expuse pe holurile secției de Anestezie și Terapie Intensivă, secție aflată în plin proces de reabilitare, modernizare și extindere.[gallery columns="2" link="file" size="medium" ids="81793,81794,81795,81796"]
Citește și:
- 07:40 - LOTO - Extragere Specială 22 februarie 2026.Peste 10 milioane de euro în joc la Joker
- 07:36 - Iarna a blocat România. Drumuri închise, zeci de camioane în așteptare și haos pe aeroporturi
- 07:21 - România rămâne sub asediul iernii. Ce drumuri sunt blocate și ce porturi rămân închise
- 07:17 - După ce viscolul a făcut prăpăd în țară, meteorologii spun că ne așteptăm la o perioadă de ploi
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News




_4f88515c25_a3b9209761.webp)






