Înregistrările făcute de SRI pot reveni probe în dosar! Noile propuneri ale lui Predoiu

Înregistrările făcute de SRI pot reveni probe în dosar! Noile propuneri ale lui Predoiu
Este scandal uriaș după ce Ministerul Justiției vrea să reintroducă înregistrările făcute de SRI ca probe în dosar
Este scandal uriaș după ce Ministerul Justiției vrea să reintroducă înregistrările făcute de SRI ca probe în dosar. Proiectul de modificare a Codului de Procedură Penală arată că înregistrările serviciilor secrete pot fi folosite inclusiv în cazul faptelor de corupție. Asta, deși în urmă cu doi ani, Curtea Constituțională a decis că datele culese de SRI pe mandat de siguranță națională nu pot fi considerate probe.
Ministerul Justiției propune, în proiectul de modificare a Codului de Procedură Penală, ca înregistrările efectuate de serviciile de informații să poată fi folosite ca mijloace de probă în procesul penal, inclusiv în cazul infracțiunilor de corupție, deși Curtea Constituțională a declarat, în urmă cu doi ani, neconstituțională o prevedere similară din CPP.
Între modificările propuse se regăsesc infracțiunile de abuz în serviciu și neglijență în serviciu, precum și unele referitoare la SRI și interceptările pe care acesta le face, în cazul cărora Ministerul Justiției propune să poată fi folosite ca probe în cazul proceselor penale.
După aprobarea lor în Guvern, proiectele de lege vor fi transmise Parlamentului pentru dezbatere și adoptare.
În 2020, Curtea Constituțională a exclus practic înregistrările SRI ca probe în procesele penale susținând că că reglementarea nu este însoțită de un ansamblu de norme care să permită contestarea legalității acestora în condiții de efectivitate. Decizia se referea la prevederile Codului de procedură penală.
Ce spunea CCR în decizie:
Citește și:
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
- 10:42 - Ștefăniță Avrămescu (AUR), despre închiderea Realitatea PLUS: „CNA-ul vrea o presă obedientă, dependentă, care să nu deranjeze și să nu pună întrebări”
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News










