Rezerviştii aflaţi în planurile de mobilizare, chemaţi la unităţile militare. Exercițiu în Bistrița-Năsăud și Cluj
Prefectura județului Bistrița-Năsăud anunță că în perioada 4 - 6 septembrie, rezerviștii aflați în planul de mobilizare sunt chemați la unitățile militare.
Autorităţile din Bistrița-Năsăud doresc să verifice stadiul de pregătire în cazul unor posibile probleme, dar și să actualizeze datele de evidență militară.“
În perioada 4 - 6 septembrie, în județele Bistrița-Năsăud și Cluj se desfășoară un exercițiu de mobilizare pentru verificarea stadiului pregătirii populației pentru apărare, condus de Ministerul Apărării Naționale, în cooperare cu Ministerul Afacerilor Interne
” arată Instituția Prefectului județului Bistrița-Năsăud.
Potrivit sursei citate, pe timpul exercițiului, rezerviștii aflați în planurile de mobilizare sunt chemați la unitățile militare, pe durata a două-trei ore, în vederea desfășurării unor activități specifice de pregătire și actualizare a datelor de evidență militară, potrivit prevederilor legale in vigoare.
Exercițiile de acest tip se planifică și organizează periodic în toate județele țării, în baza aprobării Consiliului Suprem de Apărare a Țării, dată cu cel puțin un an înainte de desfășurarea propriu-zisă a acestora”, se arată în comunicatul Prefecturii Brăila,
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:21 - Ruptură între Trump și Netanyahu? Divergențe majore privind războiul cu Iranul după luni de coordonare
- 19:40 - Salvare dramatică în Dâmbovița! Un bărbat a fost scos cu elicopterul din viitură după ce s-a urcat pe un excavator
- 18:58 - Avertisment dur de la Bruxelles pentru Albania! Proiectul imobiliar legat de ginerele lui Donald Trump, în pericol să blocheze aderarea la UE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News














