România nu intră în Schengen la 1 ianuarie
8 dec. 2022, 18:06
Actualizat: 8 dec. 2022, 18:06

România nu intră în Schengen la 1 ianuarie
Articol scris de Scris de Realitatea de Bistrita
Austria s-a opus intrării României, iar Olanda intrării Bulgariei
România și Bulgaria au fost respinse prin vot de la aderarea la Spațiul Schengen. Croația a primit vot pozitiv și unanim pentru intrare. Austria s-a opus intrării României, iar Olanda intrării Bulgariei.
Austria și Olanda au votat împotriva aderării României și Bulgariei în Spațiul Schengen. Teoretic, votul împotrivă al Olandei a venit ca urmare a faptului că România și Bulgaria sunt la pachet, or Olanda era de acord cu intrarea României, dar împotriva intrării Bulgariei.
Discuția poate fi reluată săptămâna viitoare, la Consiliul European, unde se întâlnesc șefii de state și de guverne din UE.
Citește și:
- 13:21 - CNA analizează solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS, la ora 13:30
- 13:15 - George Simion: "Decizia închiderii Realitatea e motivată politic. E un atac la democrație"
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News










