Sorana Cîrstea, declarații emoționante după Roland Garros: „Rămân recunoscătoare tenisului”

Sorana Cîrstea
Sorana Cîrstea a vorbit despre viitorul său imediat după eliminarea din sferturile de finală de la Roland Garros, confirmând că decizia privind retragerea din tenisul profesionist rămâne neschimbată.
Jucătoarea din România a precizat că intenționează să își încheie cariera la finalul sezonului, subliniind totodată că va rămâne implicată în lumea tenisului și după retragere.
„Cred că a fost un turneu foarte bun și un sezon solid pe zgură. Semifinală la Roma, sferturi la Roland Garros. Nimic nu s-a schimbat, mă voi retrage la finalul sezonului. Astăzi jocul a fost mai lent, iar adversara a evoluat foarte bine. Nivelul meu a scăzut”, a declarat Sorana Cîrstea.
Sportiva a vorbit și despre parcursul său îndelungat în circuitul WTA, afirmând că este mândră de cariera sa și de evoluția avută de-a lungul anilor, atât ca jucătoare, cât și ca persoană.
„Sunt mândră de longevitatea mea în WTA. Nu m-am gândit niciodată că voi avea o carieră atât de lungă. Am evoluat mult, mai ales în acest sezon. Sunt recunoscătoare pentru tot ce mi-a oferit tenisul”, a adăugat ea.
Cîrstea a mai spus că intenționează să rămână aproape de sport, inclusiv prin participarea la evenimente caritabile, și a rememorat cu emoție momentele importante trăite la Roland Garros, competiție pe care o consideră specială, alături de ediția din 2009.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:21 - Ruptură între Trump și Netanyahu? Divergențe majore privind războiul cu Iranul după luni de coordonare
- 19:40 - Salvare dramatică în Dâmbovița! Un bărbat a fost scos cu elicopterul din viitură după ce s-a urcat pe un excavator
- 18:58 - Avertisment dur de la Bruxelles pentru Albania! Proiectul imobiliar legat de ginerele lui Donald Trump, în pericol să blocheze aderarea la UE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News














