Vești proaste de la Yukon Arctic Ultra! Tibi Ușeriu părăsește cursa din cauza unor probleme medicale

12006191_1084040128297912_2801638074024701289_n
Bistrițeanul Tibi Ușeriu care a luat startul, duminică, la ora 20:30 – ora României, la Yukon Arctic Ultra și care a avut o evoluție foarte bună în primii aproximativ 100 km ai competiției, aflându-se în primul pluton, a fost scos din cursă de către organizatori din cauza unor probleme medicale.
Tibi Ușeriu a suferit degerături la degetele de la piciorul drept, iar Asociația Tășuleasa Social anunță că ”din păcate, această cursă s-a oprit aici”.
”Din păcate, acest telefon – așteptat cu sufletul la gură – ne-a adus vești foarte proaste: Tibi a suferit degerături la degetele piciorului drept. Organizatorii l-au scos din concurs și încearcă să îl transporte cât mai repede la spital, cu elicopterul. Sperăm că nu e atât de grav precum pare. Toate gândurile noastre bune merg acum spre Tibi
” au scris pe pagina de Facebook reprezentanții Asociației Tășuleasa Social, care au ținut legătura cu sportivul bistrițean.Într-o înregistrare telefonică, Tibi Ușeriu explică faptul că nu a simțit nicio clipă că ar putea să aibă probleme, degerăturile fiind descoperite în urma controlului de rutină.[embed]https://www.facebook.com/tasuleasasocial/videos/340358103485708/[/embed]În aceste condiții, Yukon Arctic Ultra se încheie pentru Tibi Ușeriu aici, însă reamintim că sporivul a câştigat trei ani la rând ultramaratonul 6633 Arctic Ultra din apropierea Cercului Polar, competiție organizată pe modelul celei de la Yukon.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
- 11:27 - Trei coliere de aur de peste 300 de grame şi vechi de 3000 de ani, descoperite în Prahova
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News














