INVAZIE DE CĂPUȘE ÎN ROMÂNIA!

INVAZIE DE CĂPUȘE ÎN ROMÂNIA!
Veterinarii avertizează că insectele parazite au apărut mai devreme
Medicii veterinari îi avertizează pe stăpânii de animale, în special de câini, că invazia căpușelor a început anul acesta mai devreme, pe fondul dezvoltării vegetației. Astfel, la cabinetele de specialitate s-au înmulți solicitările de deparazitare.
Medicii veterinari au confirmat faptul că, odată cu apariția vegetației, s-au înmulțit cazurile de animale de companie care sunt aduse la medic având căpușe.
De exemplu, la Ploiești tot mai mulți localnici se plâng, în ultima perioadă, de o „invazie de căpușe” în parcurile și grădinile din oraș, potrivit Observatorul Prahovean.
„
Este sezonul acum. Am avut și pisici, și caini cu căpușe. Dacă e mai cald, încep din februarie – martie, când e și umed și a trecut înghețul. Dar am avut mai multe în ultimele săptămâni, că a început lumea să iasă, să se plimbe în parc, la pădure, etc.
Problema este că proprietarii de animale de companie neglijează deparazitarea acestora, astfel încât animalele să nu mai „culeagă” insectele periculoase
”, a confirmat un medic veterinar din Ploiești.
Citește și:
- 09:51 - Tornade violente în Statele Unite: cel puțin 8 persoane au murit, iar zeci au fost rănite
- 09:46 - Formula 1: Dublă pentru Mercedes-AMG Petronas Formula One Team în Marele Premiu al Australiei. George Russell a câștigat la Melbourne
- 09:41 - Încă o țară europeană accelerează planurile de reînarmare: „Trebuie să reducem birocrația la minimum”
- 08:01 - Guvernul pregătește noi curse de repatriere pentru românii blocați în Orientul Mijlociu, anunță Ilie Bolojan
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News











