VANUATU: VICTIME ȘI PAGUBE ÎN URMA CUTREMURULUI DE MAGNITUDINE 7,3

VANUATU: VICTIME ȘI PAGUBE ÎN URMA CUTREMURULUI DE MAGNITUDINE 7,3
Seismul a provocat, de asemenea, importante pagube materiale
Cel puţin 14 oameni au murit și peste 200 au fost răniți în urma unui cutremur de 7,3 grade, care a zguduit statul insular Vanuatu.
Seismul a provocat, de asemenea, importante pagube materiale.
Unda de șoc a determinat autoritățile regionale să instituie o alertă de tsunami.
Epicentrul cutremurului submarin, urmat de o replică de 5,5 grade, a fost localizat la o adâncime de 43 de kilometri, la aproximativ 30 de kilometri vest de Port Vila, capitala acestei naţiuni insulare.
Ambasada Franţei în Vanuatu a fost distrusă, dar personalul diplomatic este ”teafăr şi nevătămat”, potrivit unei informări publicate pe X. Clădirea ambasadei SUA a fost, de asemenea, avariată.
Situat în Oceanul Pacific, arhipelagul este extrem de vulnerabil la catastrofe naturale.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:42 - Primul weekend cu temperaturi de vară din acest an. Noile date de la ANM-VIDEO
- 08:07 - Alertă maximă în România. Fragmente de dronă căzute în Galaţi. Pericol de explozie, mai mulți oameni evacuați FOTO/VIDEO
- 22:01 - Criză la pompe: stații fără motorină după ieftiniri record, apoi scumpiri bruște de până la 50 de bani pe litru
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News














