Advertising
Revolta uriașă a bugetarilor din toată țara față de noua lege a salarizării care a adus noi tăieri

Revoltă în sectorul bugetar
Scris deRealitatea de Bistrita
Publicat28 mai 2026, 15:10
Sursărealitatea.net
Este revoltă uriașă în întreaga țară după ce noua lege a salarizării a adus noi tăieri. Angajații din sănătate au ieșit în stradă în fața Ministerului Muncii. Sporurile scad la jumătate, unele se elimină, iar simulările arată că în final veniturile scad. Unele asistente ar putea pierde chiar și 1.000 de lei. De cealaltă parte, au protestat și angajații din vămi, care au îngreunat activitatea la nivelul punctelor de trecere a frontierei, dar și cei ai Camerei Deputaților și a Direcțiilor Finanțe Publice.
Citește și
- 15:50Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:18Noi detalii cutremurătoare în cazul fetiței din Bistrița Năsăud, ucise pe trotuar: ce a aflat copila înainte de impact
- 08:12Șoferii, surprinși de un nou indicator rutier. Ce avertisment transmite și cum trebuie reacționat
- 08:04Un avion privat s‑a prăbușit pe o autostradă din Texas: un mort, cinci supraviețuitori și scene dramatice de salvare VIDEO
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Bistrita și pe Google News


























